Stiven Baskervil: Porodice Istočne Evrope se ciljano uništavaju
Меhаnizаm је vеоmа јеdnоstаvаn: pоd spоlјnim pritiskоm, uz zаpаžеnu ulоgu zаpаdnih аmbаsаdа, i uz оbimnu kоrupciјu еlitа, uvоdе sе zаkоni kојimа sе u imе zаštitе pоrоdicе, оnа rаstаčе; kаdа је pоrоdicа kао оsnоvnа јеdinicа еkоnоmskе prоizvоdnjе uništеnа i kаd su rаzоrеni оdnоsi muškаrcа, žеnе i dеcе, оni pоstајu sаmо pојеdinci kојimа uprаvlја držаvа, оdnоsnо kоrumpirаnа еlitа kоја nе pоlаžе rаčunе svоm nаrоdu nеgо оnimа оd kојih nоvаc stižе u vidu tzv. pоmоći, а tо su – UN i ЕU.
Upali su kao horda. Nas nekolicinu radnika, koje su zatekli u firmi, sabili su u sobičak, koji na sreću ima telefon. Ali, zato su nam isključili kompjuter. Jedna od mlađanih šefica, drsko se obratila našem starijem kolegi rečima: "Diži se matori", a zatim odskakutala do svojih mentora, saopštivši im da je "upravo nogirala jednog od ovih bednika".
Ovo je samo jedna od priča zaposlenih u Srbiji, koji su podvrgnuti mobingu.
Zlostavljanje dece nije samo individualni ili porodični problem. Ova pojava utiče i na šire društvo na mnoge načine. Deca koja prežive zlostavljanje kasnije u životu imaju negativne uticaje na celokupno društvo u vidu širenja mržnje, ogorčenosti, kao i širenju kriminala, narkomanije...
Posledice zlostavljanja dece su razarajuće i doživotne. Bez obzira na razlog zlostavljanja, bila to psihička bolest zlostavljača, zloupotreba supstanci i slično, psihološke posledice na zlostavljano dete su uglavnom iste: duboki emocionalni ožiljci i osećaj bezvrednosti.
Svako dete u Srbiji je bar jednom bilo žrtva zlostavljanja, svako drugo trpi neku vrstu, dok svako 10 preživljava teške oblike fizičkog i seksualnog zlostavljanja, zaključak je dece i mladih od 10 do 19 godina, učesnika istraživanju Dečjeg fonda UNICEF-a o predstavama i razmišljanju dece o zlostavljanju.
DA LI JE INTERNET ZAISTA BLAGOSLOV ZA DEMOKRATIJU?
U poslednje vreme sve više socijalnih stručnjaka pokušava da pronadje odgovor na pitanje koje se samo nametnulo napretkom dve velike civilizacijske tekovine - Da li je internet čudesni napredak za demokratiju?