Ах, та математика
то је чудна наука,
или нека чудна справа,
од које ме боли глава…
Да не би било овако, мора бити занимљиво и необично.
Један од часова математике
Сабирање дводифреног и једноцифреног броја са прелазом десетице, реализовали смо на мало чудан начин. Наиме, не мора се математика увек радити у учионици, на табли са кредом или фломастером у руци. Користим прилику да кад год могу, ученике изведем из оквира учионице, поготово зато што имамо великих могућноси за то. Овог пута задатке из математике радили смо у школском дворишту и околини, а ево и како.
У оквиру наставног предмета Чувари природе разговарали смо о упознавању терена и сналажењу у околини па су ученици упознати са знацима за сналажење у природи које користе извиђачи. Управо ове знаке сам искористила да ученике доведем до места на коме се налазе скривени задаци.
Један је имао црвене, други браон знаке, о чему су се договорили. Две различите стазе, два различита места до циља (папир са задацима).
Задатак је био да пронађу папир, ураде задатке и врате се у базу (школу). У овом случају, не само да су развијали способност сналажења у простору, већ и брзину и такмичарски дух, тачност и прецизност, а и упамтили су знаке за сналажење у природи.
Ко је први стигао са тачно урађеним задацима добио је награду.
Дивно, деци занимљиво.
Поред математике, учили смо и сналажење у простору и упознали се и упамтили знаке за лакше сналажењe у природи.
Насупрот овоме, трудим се и да им употребу таблета и мобилних телефона усмерим за максимално искоришћавање у процесу наставе и да им укажем на то да не служе само за играње игрица.
QR кодови и математика
Веома ми је интересантна употреба QR кодова у настави.
Овог пута одлучила сам да урадим кодове за наставну јединицу Одузимање двоцифрених бројева. Задаци су били распоређени на више нивоа тежине.
Ученици су добили први задатак залепљен на клупе. Остали задаци били су распоређени по учионици. Сваки од њих напредовао је по сопственим могућностима,а на крају су имали времена да се врате и провере урађено.
Повратну информацију добили су на тај начин што су, након прегледаних задатака, скенирали код. У случају да су задаци тачно урађени скенирањем кода појавило би се „Браво! Заслужио си чисту 5!“ Уколико нису сви задаци урађени тачно појавило би се „Више вежбај!“
Овај начин рада ученицима се веома допао и поред утврђивања одузимања научили смо да мобилни телефони и таблети, итекако, могу користити у сврху учења.
Апликација коју смо користили је „i-nigma QR, Data Matrix and EAN Barcode Scanner“ и њена предност је што се може користити без интернета.
(Опис својих и ученичких активности на часу послала је Научном порталу www.ZNANjE.rs учитељица Јелена Бабић, један од добитника престижне награде Најбољи едукатор Србије за 2018 годину)