Mada je sifilis praktično iskorenjen u Severnoj Americi, zdravstvene vlasti Vankuvera u Kanadi upozorile su na veliki porast broja obolelih od te bolesti. Lekari čak strahuju da bi to moglo da se pretvori u pravu epidemiju.
Samo tokom ove godine u Vankuveru su registrovana 254 nova bolesnika od sifilisa, što je više od ukupnog broja registrovanih obolelih u celoj Severnoj Americi za poslednjih 20 godina, tvrdi dr
Majkl Rikart iz Centra za kontrolu bolesti iz oblasti Britanske Kolumbije.
On smatra, kako prenosi agencija AFP, da u Vankuveru veliki broj ljudi održava seksualne odnose bez zaštite, tako da se sifilis tu "ugnjezdio". Bolest je naročito prisutna medju prostitutkama, ali sve više je pogodjena i zajednica homoseksualaca.
Sanitarne službe pokrenule su kampanju boljeg informisanja
kritične populacije, a za sledeću godinu su predvidele veliku informativnu kampanju o načinima zaštite i opasnostima koje donosi ta venerična bolest.
Do 1997, sifilis je bio veoma retka bolest u Severnoj Americi, a u Vankuveru su godišnje beležena tek po dva nova slučaja. Danas je situacija potpuno drugačija, a prošle godine zabeleženo je 186 novih slučajeva obolelih, od čega 15 odsto medju homoseksualcima. Veruje se da su je doneli putnici iz Centralne Amerike i Azije.
I u SAD je zabeležen skok od 12,4 odsto registrovanih slučajeva sifilisa 2002. godine. Jedno istraživanje o toj bolesti, sprovedeno u San Francisku, pokazalo je da je 45 odsto zaraženih muškaraca partnere srelo preko interneta.
Sifilis, koji se lako otkriva analizom krvi, je bolest koja se prenosi oralnim, vaginalnim ili analnim opštenjem, a može da izazove oštećenja u ustima i na licu.
Uzročnik je bakterija bledi treponem Šoden-Hofman, koja je uglavnom osetljiva na penicilin. Ako se lečenje ne započne u roku od godinu dana, može da izazove oštećenja na mozgu i srcu.