Škola u veselim bojama, izvanredan projekat uređenja prostora u OŠ “Filip Kljajić Fića”
Negde na pola puta između Ade Ciganlije i Košutnjaka, sakrivena od gradske vreve u ulici koja nosi ime velikana ruske klasike Nikolaja Gogolja, smeštena je Osnovna škola “Filip Kljajić Fića”, koja od 1961. godine uspešno obrazuje i vaspitava generacije učenika.
Poznata je i po tome što je imala prvo školsko klizalište u Beogradu, a njenim učenicima na raspolaganju su i najveća biblioteka na Čukarici, sa oko 25.000 knjiga, dve fiskulturne sale, bazen, tereni za fizičko, informatičke učionice, kuhinja, kao i produženi boravak za đake prvog i drugog razreda.
Znanje stečeno na časovima likovne kulture “Fićini” đaci realiziju praktično, uz podršku profesorke likovne kulture Mirjane Vuksanović, koja je pre tri godine osmislila program kreativnih časova na kojima deca uređuju školski prostor.
– Naša škola je otvorena institucija u kojoj se obrazuju i formiraju slobodne ličnosti, prateći savremene obrazovne standarde, ali ne zaboravljajući ni svoju tradiciju. Više od pola veka, koliko i postojimo, malo se radilo na uređenju školskog prostora, pa je fasada zgrade prilično propala, kao i samo školsko dvorište. Projekat koji sam osmislila vezan je za oslikavanje fasade, a na ideju sam došla jer smo imali problem sa raznim natpisima neprimerene sadržine. Na početku školske godine osmislila sam časove van učionice kroz projekat uređenja školskog prostora, gde učestvuju svi učenici od petog do osmog razreda, zajedno sa zaposlenima.
Direktor je podržao našu ideju i obezbedio materijal za rad – kaže za magazin Princip profesorka Mirjana, sa sedamnaestogodišnjim iskustvom rada u prosveti.
U prethodnih nekoliko godina oslikano je više od dvesta kvadratnih metara fasade i poligona škole. Fasada je umivena svežim bojama na vodenoj bazi, bezbednim za upotrebu.
− Četke, valjci, boje, voda, kartonske šeme koje smo prethodno pripremili na časovima i dobra volja uvek pomognu da čas bude interesantan, još ako rad prati muzika – sve je lakše i zabavnije. Naravno, ne smem da zaboravim ni druge nastavnike koji su dali svoj doprinos radeći na oslikavanju pojedinih murala autolakovima, što su realizovali vikendom, i pripremili učenicima šeme za oslikavanje fasade – istakla je Mirjana.
Na fasadi duž cele strane škole prema školskim terenima naslikani su motivi zgrada u raznim bojama i motivi Beograda, kao što su novi most na Adi i Hram Svetog Save. Na bočnoj strani škole je stari auto – fića − simbol imena škole, a na ulazu u školsko dvorište naslikani su šareni apstraktni motivi sa natpisom “Fića”.
Detalji se oslikavaju mesecima, u zavisnosti od vremenskih uslova i planiranog časa likovne kulture.
− Nismo se zaustavili kada smo osvežili i ulepšali fasadu škole već smo nastavili dalje sa oslikavanjem školskog prostora, ali sada sa edukativnim ciljem, kako bi dan naših najmlađih u boravku bio interesantniji. Naime, došli smo na ideju da to budu poligoni za igru, kao što su veliki tvister na terenima, Ne ljuti se čoveče, poligon za skakanje i preskakanje, kao i školica. Ovo su društvene igre interesantne i starijim osnovcima – objasnila je Mirjana.
U prethodnoj godini učenici su na časovima likovne kulture savladali novu tehniku – vitraž.
− Učili su oslikavanje stakla (činija, čaša…) bojama za vitraž, koje je obezbedila škola, a nakon toga je počeo novi projekat – oslikavanje školskih prozora. Počeli smo od učionice likovne kulture, a sada smo prešli i na oslikavanje ostatka staklenih površina u školi. Motivi su razni – sve što učenici zajedno osmisle selektujemo, a onda i oslikamo. Plan nam je da ukrasimo što više prozora u učionicama – objašnjava Mirjana Vuksanović.
Prema njenim rečima, u planu je izvođenje nastave u letnjoj učionici na otvorenom, u sklopu projekta Eko-škole, pored poligona koje su učenici oslikali. Složna družina obećava da će u toku ove školske godine biti još kreativnih iznenađenja.