Brokula se smatra izvornim oblikom karfiola i veoma je zdrava hrana koja štiti imunološki sistem.
U 100 grama sveže brokule ima 91 odsto vode, 0,34 grama lipida, 324 mg fosfora, 6,08 grama ugljenih hidrata, 2,7 grama vlakana, 2,02 grama šećera, 2,7 grama belančevina, 68 mg vitamina A, 76 mg vitamina C, 0,20 mg mangana, 22 mg natrijuma, 52 mg kalcijuma i 0,96 mg gvožđa.
Zanimljivo je da kuvana brokula ima više C vitamina nego narandža, da količina kalcijuma u brokuli premašuje količinu kalcijuma u jednoj čaši mleka i da samo jedan komadić ovog povrća ima više vlakana nego kriška crnog hleba. Brokula je takođe jedan od najboljih izvora vitamina A koji postoje u prirodi.
Zbog bogatog sadržaja različitih biološki aktivnih sastojaka i spojeva, kao i antioksidanasa, brokula znatno pomaže u prevenciji očne mrene, srčanih bolesti i smanjuje rizik obolevanja od nekih tipova raka. Najsnažnija materija u preventivi raka je sulforafan, koji u molekulu sadrži sumpor, koji ima produženo delovanje.
Sulforafan je otporan na toplotu, ali nije otporan na proces starenja brokule, zbog čega posle 3 dana stajanja njegova koncentracija i aktivnost naglo opadaju.
Sulforafan je ispitivan na Hopkins univerzitety u SAD-u, gde je definitivno potvrđeno da (kada se redovno uzima) pobuđuje produkciju telesnih enzima koji delotvorno brane telo od hemijskih karcinogena. Ako se brokula jede 2-3 puta nedeljno, rizik od malignih tumora može se, prema procenama stručnjaka, smanjiti čak za 50 odsto. Osim toga, preliminarna laboratorijska istraživanja pokazala su da sastojak indole-3-karbinol (ili I3C), koji se prirodno nalazi u brokuli, zelju i prokulicama, može sprečiti faktore koji pomažu reprodukciju herpesa.
Zec gljiva (grifola frondosa)
Brokula
Odavno je poznato da se mnoge bolesti mogu izlečiti ili zalečiti sprovodjenjem odredjenog režima ishrane i uvodjenjem u jelovnik nekih biljaka koje služe i kao hrana i kao lek. Naučnici širom sveta svakodnevno pokušavaju da utvrde kada i za koje bolesti treba koristiti neke biljke, a kad ih izbegavati.
Grupa naučnika iz Instituta "Rudjer Bošković" iz Zagreba, zajedno sa privatnim preduzetnikom dr. Ivanom Jakopovićem, koji se već 20 godina bavi gajenjem pečuraka, utvrdila je da ekstrakt iz nekih vrsta gljiva smanjuje rizik od raka i izrazito koči rast obolelih ćelija, a da istovremeno stimuliše rast zdravih ćelija.
Rezultati njihovih zajedničkih višegodišnjih istraživanja pokazali su da ekstrakti gljiva šitake (lentinus edodes), zec gljive (grifola frondosa) i gube (coriolus versicolor), kao i složeni preparati Lentifom i Lentram, proizvodi dr. Jakopovića, u velikoj meri koče razvoj obolenja.
Pozitivni rezultati ostvareni su kod najagresivnijeg missjeg tumora fibrosarkoma, skvamoznog karcinoma i melanoma kojim su bili zarazzeni opitni miševi. Stručnjaci su zaključili da miševi sa uznapredovalim karcinomima preživljavaju mnogo duže ako dobiju odredjene ekstrakte iz lekovitih gljiva.
O tim istraživanjima i rezultatima pisao je i ugledni američki časopis "International journal of medicinal musshrooms", jedini svetski naučni časopis o lekovitim gljivama koji okuplja svetsku zajednicu istraživača iz te oblasti.
Kada je u pitanju karcinom prostate, bolest koja pogadja izuzetno veliki broj muškaraca u poznim godinama, najbolji lek u obliku hrane je istovremeno konzumiranje brokule i paradajza, tvrde stručnjaci za onkologiju univerziteta Ilinois u Urbani, jer se tako stiče veća zaštita nego kada se te dve biljke upotrebljavaju posebno.
Autori te teorije hranili su odvojene grupe eksperimentalne pacove, kojima su ubrizgani ljudski tumori prostate, osušenim paradajzom u prahu, suvom brokulom ili kombinacijom obe vrste povrća, dok je posebna grupa pacova dobijala lek "finasterid" koji usporava rast benignih tumora prostate.
Rast tumora bio je sporiji, a veličina manja, kod pacova koji su se hranili brokulom ili paradajzom, nego kod onih koji su primali "finasterid", ali su najmanji tumori bili kod pacova koji su jeli i brokulu i paradajz zajedno. Na osnovu toga utvrdjeno je da te dve vrste povrća, kada se jedu odvojeno, imaju veliki potencijal u borbi protiv raka, ali da im je efekat maksimalan kada se jedu zajedno.