Kompanije Hitachi i Toshiba predstavile su ove nedelje prototipove novih gorivih ćelija za široku primenu, čija bi komercijalna proizvodnja mogla da počne već sledeće godine.
Prototipovi koji su prikazani na izložbi Ceatec u japanskom gradu Čiba, pokazuju da bi ovakve ćelije mogle da budu široko prihvaćene kao
pomoćni izvor energije uz uobičajene litijum-jonske akumulatore, pa čak i da ih u nekim uređajima potpuno zamene posle 2007. godine.
Hitachi je predstavio gorivu ćeliju za LDP koja može da se koristi umesto Li-Ion akumulatora. Osim nje, predstavljen je i prototip ćelije za
standardni prenosivi računar, kao i punjač akumulatora za mobilne telefone zasnovan na gorivim ćelijama.
Prikazana ćelija za prenosive računare je dimenzija 25 x 20 x 4 cm i postavlja se sa zadnje strane ekrana, a koristi 20 do 30-postotni metanol.
Iako Hitachi nije javno objavio sve podatke, poznato je da je masa ćelije manja od 1 kg.
Ćelija treba da omogući najmanje pet sati rada
računara pod punim opterećenjem, a predstavnici kompanije obećavaju komercijalne modele koji će obezbeđivati sedam do deset sati rada.
Čelija za LDP bi takođe trebalo da počene da se prodaje sledeće godine.
Prototip je cilindričnog oblika, prečnika osnove 1 cm i visine između 5 i 6 cm, a komercijalni model se po obliku neće razlikovati.
Broj velikih japanskih kompanija koje najavljuju gorive punjače baterija mobilnih telefona nije veliki: osim Hitachija i Toshibe, pravi ih još
samo kompanija Fujitsu, čiji punjač sa jednom ćelijom obezbeđuje tri punjenja.
U narednim godinama se očekuje sve veći broj telefona sa TV tjunerom, koji troši dosta energije - gorive ćelije će tu predstavljati značajnu pomoć, i moći će da se koriste uz sve vrste telefona, a ne samo Hitachijeve i Toshibine.