Prema izveštaju Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju o zagađenju vazduha u Pančevu, glavni zagađivači opasnim materijama u tom gradu su Rafinerija i Petrohemija. Istraživački tim je poslao izveštaj Vladi Srbije, a šef tog tima, Dragana đorđević je izjavila da Rafinerija nafte Pančevo svakodnevno zagađuje otrovnim materijama benzenom, tulenom i ksilenom.
Do enormnih povećanja koncentracije tih materija u vazduhu dolazi u danima kada Petrohemija Pančevo istače pirolitički benzin: "Iako se odvoženje pirolitičkog benzina iz Petrohemije ne odvija svakodnevno, sadržaj benzena, tulena i ksilena u ovom benzinu je jako visok i ide preko 30% za svaku od komponenata. Utakanje ovog derivata u vagon cisterne ključni je momenat za emisiju značajnih količina ovih jedinjenja u vazduh Pančeva. Avgusta 23-24. uočen je porast koncentracija benzena, tulena i ksilena na mernom mestu Vatrogasni dom, a tih dana vršeno je otpremanje velikih količina pirolitičkog benzina iz Petrohemije."
Dragana đorđević dodaje da je reč o izuzetno opasnim materijama, s obzirom na to da je dokazano da je benzen kancerogen i važi za izazivača leukemije. Prema njenim rečima, jedino rešenje za građane Pančeva je zamena starih tehnologija u Rafineriji i Petrohemiji.
U Pančevu je boravio i potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus, koji je najavio da će Rafinerija izdvojiti devet miliona evra za sanaciju i renoviranje postrojenja za pretaknje goriva kako bi se smanjilo zagadjenje životne sredine u tom gradu.
Medjutim, Rafinerija neće uspeti da do 1. decembra popravi rezervoare za naftu iz kojih je u pančevački vazduh isparavala kancerogena materija benzen. Iako je potpredsedniku Vlade Srbije Miroljubu Labusu bilo obećano da će rafinerija uložiti 4 miliona evra svog novca za te popravke, i da će sve biti urađeno na vreme ispostavilo se da je problem malo komplikovaniji: "U međuvremenu smo došli do zaključka da drugo skladište mora da se potpuno sravni sa zemljom, jer mu se ne može popraviti krov i da se novo skladište napravi".
Vlada Srbije najavila je i da će se konačno rešenje problema zagađenosti Pančeva tražiti u privatizaciji Rafinerije, s tim da bi se od potencijalnog investitora tražilo da uloži značajna sredstva u modernizaciju postrojenja. Pre toga, najavljuju u Vladi Srbije, biće usvojen i niz zakona iz oblasti ekologije.