Iako se smatra da su opercije na srcu najopasnije, kardiolozi dečije bolnice u Tiršovoj demantuju ta verovanja. Oni sada operišu srce bez ožiljaka, a dete već dan nakon intervencije može da normalno živi i ide u školu. Jedno od dece koja su podvrgnuta novoj intervenciji je osamnaestogodišnja Marina. Njena mama Ljiljana kaže da joj je pre otprilike godinu dana otkrivena ozbiljna urođena srčana mana. "U zadnje vreme to su bile nesvestice, a nedavno joj je čak i pozlilo u školi kada se i onesvestila. Lekari su rekli da je operacija neizbežna", kaže Marijina majka.
Marini je u sredu uspešno urađena intervencija na srcu, a ona se u četvrtak oseća dobro. Naime ona je bila jedno od devetoro dece koji su u jednom danu podrvgnuti novoj metodi intervencije u tek pristigloj sali za kateterizaciju bonice u Tiršovoj. Za taj broj hirurškom metodom bile bi neophodne dve nedelje. Marinina mama kaže da je ožiljak svega nekoliko milimetara i da ga niko neće ni primetiti.
"Ja sam doktora pitala nakon operacije, kada Marija može da krene u školu, a on mi je rekao da može i sutra da krene u školu. Što se tiče operacije i topga kako se oseća, ona može krenuti u školu, ali neće jer je umorna. Doktor je čak rekao i da može da počne da se aktivno bavi sportom", rekla je Marijina mama.
Hirurškom metodom ožiljak je veliki zbog otvaranja grudnog koša. Intervencija koju smo mogli uživo da pratimo radi se bez tog teškog zahvata kroz krvni sud i bez primanja tuđe krvi. Devetomesečna beba, kojoj je urađena ta "neinvazivna" operacija, prema rečima doktora Milana đukića, udahnut je novi život. "Rizik ovog zahvata, do zatvaranja predkomorskog defekta, je minimalan, a smrtnost je nula. Znači, u praksi, a i u teoriji, još nije zabeležen ni jedan smrtni slučaj. Ima određenih komplikacija koje su uglavnom sve rešive, bez ikakvih problema, a 99,99 odsto dece je bez ikakvih problema i komlikacija u daljem životu. Niko ne bi trebalo da se plaši te procedure, ona je prosta, samo je potrebno veliko iskustvo", rekao je doktor đukić.
Ipak činjenica je da se ovom metodom ne mogu lečiti sve srčane mane i da će neke intervencije ipak morati da rade hirurzi. Dečja klinika u Tiršovoj jedina izvodi ove opercije, zahvaljujući Ministarstvu zdravlja i Republičkom fondu za zdravstvenu zaštitu koji su omogućili kupovinu sale za kateterizaciju. Deca su na ovakve intervencije išla u inostranstvo što je u proseku koštalo oko 30.000 evra.