Velika Britanija je prva evropska zemlja koja je naučnicima izdala dozvolu za kloniranje ljudskog embriona.
Dozvola je 3. novembra 2004. godine izdata ekipi stručnjaka sa Univerziteta Njukasl, čiji je šef Miodrag Stojković, naučnik iz Srbije.
Stojković navodi i da će posao na kloniranju početi odmah. "Dobili smo dozvolu na godinu dana, da bi Vlada posle tog perioda mogla da vidi šta smo uradili i šta sve možemo da uradimo. Nadamo se da ćemo tokom prve godine početi da dobijamo matične ćelije od kloniranih embriona. Taj posao je naporan, traži dosta vremena. Ako bismo u prvoj godini uspeli da dobijemo klonirane embrione, svi bismo, ovde u Engleskoj, bili veoma srećni", kaže Stojković.
Stojković kaže i da se nada da će matične ćelije iz embriona pomoći u lečenju do sada neizlečivih bolesti. "Te matične ćelije imaju sposobnost da se diferenciraju u različite vrste ćelija, kao što su nervne ćelije, ćelije pankreasa, srčane ćelije. Postoji skoro 200 tipova ćelija koje bi mogle da budu korišćene u modernoj medicini za terapiju bolesti poput Parkinsonove, Alchajmerove, dijabetesa, bolesti srčanog mišića ili povreda kičmene moždine", kaže Stojković.
Na tribini, održanoj u Leskovcu, njegovom rodnom gradu, samo dan posle zvaničnog davanja dozvole, Stojković je izjavio da ustanova od koje je dobio licencu za kloniranje ljudskog embriona razmatra njegov predlog za korišćenje ćelija kože bolesnika obolelih od dijabetesa 1.
"Ako dobijem odobrenje, šanse da brže dodjemo do leka za dijabetes su veće", kaže Stojković i dodaje da su eksperimenti na miševima dali pozitivne rezultate.
Stojković je, takodje na tribini, rekao da je njegov petnaestočlani tim već zabeležio prve rezultate u kloniranju embrionalnih matičnih ćelija, pomoću kojih je planirano lečenje leukemije, Parkinsonove bolesti i dijabetesa.
"Cela ideja je dobiti dovoljno veliki broj matičnih ćelija koje možete kasnije da 'ubedite' da budu nervne, srčane, mišićne ili bilo koje ćelije, da biste mogli bezbedno da ih vratite pacijentu". Stojković je, medjutim, rekao da je put od laboratorije do kreveta vrlo dugačak.
Miodrag Stojković je diplomirao na Veterinarskom fakultetu u Beogradu. Devedesetih godina prošlog veka napustio je Srbiju i otišao u Nemačku. U Veliku Britaniju se preselio 2002, pošto mu je Univerzitet u Njukaslu ponudio rad na humanoj genetici.