Defektološki fakultet u Beogradu, u okviru proslave 30 godina postojanja, organizovao je dvodnevni medjunarodni skup defektologa pod nazivom "Specijalna edukacija i rehabilitacija - koraci i iskoraci", koji je održan 14. i 15 novembra u Sava centru.
"Ovaj jubilej, za nas ima izuzetno veliki značaj, jer ne predstavlja samo jedan značajan datum u našoj istoriji, već i prekretnicu u našoj budućnosti", rekao je dekan prof. dr Dobrivoje Radovanović.
"Fakultetu menjamo naziv, tako da će se ubuduće zvati 'Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju' i biće u potpunosti prilagodjen Bolonjskoj deklaraciji, što podrazumeva uvodjenje novog nastavnog plana i programa", rekao je Radovanović.
Prema njegovim rečima, na fakultetu će i dalje ostati šest smerova - za vid, sluh, telesne invalidnosti i poremećaje u govoru, mentalnom razvoju i ponašanju, ali će se donekle izmeniti spisak predmeta koji se na njima slušaju.
"Za sada postoji samo okvirna ideja kako će sve to da izgleda, ali ćemo vrlo brzo da preciziramo sva potrebna dokumenta, kao i prelazne odredbe za studente koji su počeli studiranje po starom programu, a iz nekog razloga nastave po novom", rekao je Radovanović i dodao da promena nastupa već od sledeće upisne godine.
Na naučnom skupu učestvovali su uglavnom defektolozi iz bivših jugoslovenskih republika, medju kojima je jedno od najzapaženijih izlaganja imala dr Šaćira Mešalić sa Defektološkog fakulteta u Tuzli, koja je pričala o "inkluziji dece sa posebnim potrebama od idealnih teoretskih zamisli do realnosti primene".
"Organizatorima ovog skupa mogu da uputim samo najiskrenije čestitke i za stručnost i za organizaciju, jer su uvek, a ne samo sada, pokazivali izuzetan entuzijazam i znanje, kao i želju da pomognu i saradjuju sa kolegama širom sveta", rekla nam je ona posle svog referata za koji je od nekoliko stotina učesnika izmamila gromoglasan aplauz.
Šaćira Mešalić je, takodje, podsetila da je studiju o osnivanju Defektološkog fakulteta u Tuzli napravio upravo beogradski fakultet i da su defektolozi u Tuzli prve edukativne korake napravili pod nadzorom i uz pomoć beogradskih kolega.
"Tokom svih ovih ratnih godina stekli smo iskustva i sa mnogim drugim kolegama širom sveta, ali mogu slobodno da kažem da nigde nismo uspeli da ostvarimo bolju saradnju od ove sa beogradskim fakultetom", rekla je Mešalić i dodala da slično mišljenje imaju i profesori drugih tuzlanskih fakulteta o svojim beogradskim kolegama.
Redakcija naučnog portala "ZNANjE.co.yu" dobila je od dekana Defektološkog fakulteta odobrenje da objavi SVE referate sa tog skupa, što ćemo uskoro učiniti