Posle sedam godina lutanja kroz vasionska prostranstva američka svemirska sonda "Stardast" vratila se 15. januara 2005. na Zemlju sa neprocenjivo vrednim prvim uzorcima kometne i medjuzvezdane prašine.
Uzorak prašine iz repa komete "Vajld 2" Stardast (Star dust - "Zvezdana prašina") je uzela još 2004. godine i sada ga je, zatvorenog u aluminijumskoj kutiji, donela na Zemlju. Uzorak je odmah prosledjen naučnicima u kosmičkom centu "Džonson" koji će ga mikroskopski proučiti i na osnovu toga pokušati da dodju do direktnih saznanja o poreklu našeg planetarnog sistema.
Komete su, inače, stare koliko i Sunčev sistem, što je oko 4,6 milijardi godina, a sastavljene su od leda i smrznute prašine koja se u vidu repa "vuče" za "glavom" komete pri njenom putovanju kroz svemir.
Sonda je u svom prizemljenju prošla Zemljinom atmosferom rekordnom brzinom od 29.000 milja na sat, prvi padobran za sletanje je otvorila na 30 kilometara od Zemlje, a potom je otvoren još jedan, veći padobran koji joj je omogućio bezbedno spuštanje u pustinju u američkoj saveznoj državi Juti. Time je završeno putišestvije "Stardasta" za čiju je misiju NASA potrošila 212 miliona dolara.