На предлог Министарства науке и заштите животне средине - Управе за заштиту животне средине, Влада Републике Србије је 7. априла донела два акта о заштити природних добара од изузетног значаја, односно прве категорије: Уредбу о заштити Предела изузетних одлика Власина и Уредбу о заштити Специјалног резервата природе Лудашко језеро.
Уредбом је по први пут установљена заштита Власинског језера и његове околине на површини од читавих 12.740 хектара ради очувања лепоте пејсажа власинске висоравни, разноврсног биљног и животињског света са великим бројем ретких и ендемичних представника дивље флоре и фауне и посебно, непотопљених делова некадашње власинске тресаве чији су назанимљивији остаци представљени пловећим тресетним острвима.
Циљ је, такође, да се очува чистоћа и квалитет вода, ваздуха и земљишта и обезбеде услови за планско уређење и одрживо коришћење заштићеног подручја за потребе туризма и рекреације, науке, образовања, спортског риболова, пољопривреде и производње енергије. Већи део заштићеног предела налази се на територији општине Сурдулица, док свега 5% припада општини Црна Трава. Старање о овом заштићеном природном добру поверено је Дирекцији за грађевинско земљиште из Сурдулице.
Уредбом о заштити Специјалног резервата природе Лудашко језеро проширене су границе заштићеног подручја овог језера и околног простора, утврђене уредбом Владе 1994. године, са 390 на 850 хектара и установљена заштитна зона резервата површине 2000 хектара.
Ово плитко семистатично језеро, његове обале, влажне ливаде, лесне и пешчарске хумке и део водотока речице Киреш представљају јединствен мозаик водених, мочварних и степских станишта са изузетном разноврсношћу фауне и флоре и присуством ретких биљака и животиња, посебно птица. Као место гнежђења и боравка птица и станица за одмор и исхрану великог броја миграторних врста, ово подручје је 1977. године по основу Рамсарске конвенције уписано у листу међународно значајних влажних станишта (мочвара).
Осим очувања и унапређења стања екосистема специјалног резервата, проширење његових граница и утврђивање нових мера заштите имају за циљ успешније и потпуније испуњавање међународних обавеза које наша земља има према овом подручју по одредбама споменуте конвенције.
Лудашко језеро се налази на територији општине Суботица, а бригу о његовој заштити наставља да води досадашњи старалац ЈП Палић-Лудаш из Палића.