Simens pravi najefikasniju termoelektranu na svetu
Kompanija Simens planira da napravi najefikasniju termoelektranu na ugalj u svetu koja bi imala stepen iskorišćenja bar 50 odsto, saopšteno je iz te kompanije.
Stručnjaci Simensa trenutno razvijaju ključne komponente za pogon koji će da radi pri temperaturi pare od 700 stepeni Celzijusa, a biće napravljen tako da u odnosu na tipičan pogon troši 40 odsto manje uglja.
Novi pogon, koji će prema planovima biti operativan 2014. godine, imaće i smanjenu emisiju ugljendioksida koja će biti za 40 odsto ispod trenutne međunarodne prosečne vrednosti.
Današnji prosečni nivo efikasnosti za termoelektrane na ugalj u svetu kreće se oko 30 odsto, sa oko 1.100 grama ugljendioksida koji se proizvedu na svaki generisani kilovat.
U Nemačkoj je nivo efikasnosti 38 procenata, a sa najnovijom tehnologijom, gornja granica je povećana na maksimalnnih 46 procenata.
Kada bi efikasnost svih termoelektrana bila povećana za jedan procenat, teret koji se stavlja na atmosferu naše planete bio bi smanjen za 260 miliona tona ugljendioksida godišnje, što je jednako četvorostrukoj količini ukupnih emisija koje se proizvedu u gradu Njujorku.
Radeći sa konzorcijumom proizvođača, firmama za inženjering pogona i proizvođačima energije, Siemensova proizvodnja fosilne energije ima nameru da obori sadašnji rekord i da stvori pogon za proizvodnju energije koji bi imao nivo efikasnosti od najmanje 50 odsto i koji bi ispuštao samo 669 grama ugljendioksida po kilovat-času.
Da bi se to ostvarilo temperatura i pritisak pare u turbinama trebalo bi da budu značajno povećani. Temperatura se sa sadašnjih maksimalno 600 stepeni Celzijusa povećava na 700 stepeni, a pritisak sa 285 na 350 bara.
Zbog povećanih opterećenja potrebno je uvesti i nove materijale za turbine.
Simens u svojoj laboratoriji za materijale u Milhajmu, u rurskoj oblasti, obavlja istraživanja specijalnih legura od metala velike jačine, uključujući nikl, hrom i gvožđe, koji turbine čine otpornim na visoke temperature i omogućuju da dostignu radni vek koji se u današnje vreme očekuje - minimum 25 godina.
Nemačka kompanija za snabdevanje energijom E.ON planira da jedan takav pogon za proizvodnju energije pusti u rad tokom 2014. godine u Vilhelmšafenu.