Nova nada za decu sa urodjenom anomalijom kičmene moždine
Kineski hirurg Čuan Žao koji je početkom juna u Univerzitetskoj dečjoj bolnici u Tiršovoj operisao dva dečaka sa urodjenom anomalijom kičmene moždine (spin bifid), dao je novu nadu svim malim pacijentima sa takvim problemima zbog kojih nisu u mogućnosti da kontrolišu pražnjenje bešike i creva.
Takva operacija se u Kini obavlja već 20 godina, a sada je prvi put obavljena u jednoj evropskoj zemlji. Čuveni svetski hirurg u Srbiju je došao iz humanitarnih razloga, sa željom da svoje znanje prenese našim lekarima.
Samo u Kini izveli smo 1.900 ovakvih operacija. Ja redovno operišem i u SAD-u, Koreji i Filipinima, a demonstrirao sam zahvat u mnogim zemljama širom sveta, navodi kineski stručnjak.
Odabrao sam da Srbija bude prva zemlja u Evropi, u kojoj ću, svojim prijateljima srpskim hirurzima, preneti znanje, da i oni počnu da primenjuju ovaj zahvat, za dobrobit pacijenata u Srbiji, kaže Čuan Žao.
Deca koja od rođenja imaju poremećaj razvoja kičmene moždine nisu u stanju da kontrolišu mokrenje, a u velikom broju ne mogu da kontrolišu ni veliku nuždu. Zato jako pate. Dosadašnji načini lečenja su malo pomagali, ali operativni zahvat kineskog hirurga Čuan Žaoa profesora urologije u Kini i na njujorškom univerzitetu, uneo je revoluciju u lečenje pomenutih problema.
Mi smo na ovoj operaciji počeli da radimo pre 20 godina. Prvo smo izvodili eksperimentalne zahvate na životinjama, a onda smo 1995. godine, počeli da operišemo ljude, kaže Čuan Žao.
Prvo smo operisali pacijente sa povredama kičme, a potom decu koja su rođena sa spinom bifidom, odnosno anomalijom na kičmenoj moždini rekao je on, navodeći da je uspešnost zahvata veoma dobra i da dostiže 85 odsto.
Princip ove operacije, prema objašnjenju dečjeg hirurga-urologa Zorana Radojičića sastoji se u tome da se prvi zdrav nerv transponira na nerv koji inerviše mokraćnu bešiku, posle čega se postiže kontrola njenog pražnjenja. Za prve rezultate, medjutim, potrebno je sačekati šest do osam meseci, koliko je transponiranom nervu potrebno da uraste do ganglije koja inerviše mokraćnu bešiku.
Ukoliko se postignu zadovoljavajući rezultati, pacijenti više nemaju visoke pritiske u bešici koji mogu da oštete bubrege, a u krajnjoj liniji mogu da kontrolišu i debelo crevo, dodao je Radojičić.
Plan hirurga u Tiršovoj je da se ova veoma složena operacija, koju timski izvode neurohirurzi i dečji hirurzi urolozi, izvodi kod dece rođene sa anomalijom na kičmenoj moždini, mada profesor Žao zahvat primenjuje i kod odraslih pacijenata koji su zadobili povrede kičme.
U Univerzitetskoj dečjoj bolnici se nadaju, da će njihov hirurški tim već u bliskoj budućnosti ovladati novim zahvatom i početi da ga primenjuje, na radost bolesne dece i njihovih roditelja.