Otkrićem uloge matičnih ćelija i njihovih neverovatnih potencijala u lečenju mnogih, do skora, neizlečivih bolesti, medicinska nauka je napravila revolucionarni iskorak. Prema dosadašnjim saznanjima, trenutno je tom metodom moguće lečenje oko 85 bolesti, među kojima su multipla skleroza, dijabetes tipa 1, rak testisa, leukemija, rak jetre i mnoge druge. Koliko se u svetu toj novoj medicinskoj obolasti pridaje značaj dovoljno govori i podatak da je britanska vlada za desetogodišnje istraživanje primene matičnih ćelija 2005. godine formirala fond vredan 2,5 biliona funti.
Jedan od najbogatijih depoa matičnih ćelija u ljudskom organizmu je krv koja se nalazi u pupčanoj vrpci novorodjenčeta, a koja se u dosadašnjoj praksi najčešće bacala. Medjutim, ukoliko se ta krv i matične ćelije iz nje sačuvaju na rodjenju, od njih jednog dana može da se dobije najbolji lek za lečenje deteta, njegove braće i sestara, ali i drugih članova porodice.
Posle utvrdjivanja lekovitih mogućnosti matičnih ćelija, broj njihovih bankiranih uzoraka u većini zemalja Evrope je u naglom porastu, a prema broju ostavljenih uzoraka krvi iz pupačnika, u odnosu na broj stanovnika, vodeće pozicije zauzimaju Grčka, Slovenija, Mađarska i Bugarska. Srbija je po broju ostavljenih uzoraka, nažalost, na dnu lestvice u Evropi.
Situacija se, medjutim, menja, s obzirom na to da je prva britanska banka za skladištenje i čuvanje matičnih ćelija Future Helath, iz Notingema nedavno u našoj zemlji otvorila svoje predstavništvo. Future Health je porodična banka matičnih ćelija, a uzorci pupčane krvi koji se čuvaju u njenim laboratorijama, mogu da se koriste ne samo za lečenje vlasnika tog uzorka, već i za lečenje članova porodice ukoliko za tim postoji potreba.
Britanska banka matičnih ćelija poseduje sve neophodne standarde, a pre svega licencu Agencije za skladištenje ljudskih tkiva u skladu sa najnovom Direktivom za ćelije i tkiva Evropske unije, koja potvrdjuje da je, počev od načina prikupljanja tkiva, u konkretnom slučaju, pupčane krvi, preko laboratorijskih procedura, objekata za skladištenje, načina transporta, koji obavlja DHL, rigorozno kontrolisano i u potpunosti pregledano u skladu sa najvišim svetskim standardima za tu delatnost.
Od septembra 2008. u Srbiji procedura uzimanja matičnih ćelija obavlja se u skladu sa instrukcijom o uzimanju i transportu krvi iz pupčanika koje je izdalo Ministarstva zdravlja Srbije. Veliki broj porodilišta poseduje dozvolu za ostavljanje krvi iz pupčanika, što budućim roditeljma daje mogućnost da odaberu banku matičnih ćelija u kojoj će deponovati matične ćelije iz pupčanika, odnosno, zalog za bezbednu budućnost svog deteta.