Ukoliko kroz pravilnu ishranu i suplementaciju ne nadomestimo deficit gvožđa, kroz određeni vremenski period pojaviće se neki od simptoma deficita gvožđa, koji se vezuju za početne znake anemije: vrtoglavice, zamor, premor, nedostatak koncentracije, slabije pamćenje, uključujući i promenu kvaliteta kože i kose, kao i pucanje uglova usana
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije svaka četvrta osoba na planeti, bez obzira na pol, ima deficit gvožđa, što je prvi korak do anemije od koje pati, čak oko milijardu i po ljudi u svetu. Otuda, stručnjaci naglašavaju da je gvožđe jedan od važnih elemenata, kojeg ima malo u organizmu, svega tri do pet grama. Ipak, i ta količina je neophodna kako bi ljudski organizam mogao normalno da funkcioniše.
Potrebe žene u reproduktivnom periodu su 10 do 15 miligrama gvožđa dnevno, što se unosi dobro izbalansiranom ishranom. Problem je u tome što deo gvožđa dobijamo iz hrane biljnog porekla, gde je njegova iskoristljivost mnogo manja, nego iz crvenih mesa kao što su biftek i juneće meso. Budući da žene ređe konzumiraju meso od muškaraca, kod njih se anemija češće pojavljuje.
U periodu trudnoće, zdrava i izbalansirana ishrana je od izuzetnog značaja za majku i bebu, kada je neophodan dovoljan unos određenih minerala i vitamina, uključujući i gvožđe. Zbog toga se preporučuje dodatno uzimanje preparata gvožđa. Nedostatak gvožđa kod trudnica može da izazove prevremeni porođaj, komplikacije u trudnoći, malu telesnu težinu novorođenčeta i postporođajnu depresiju, kaže doc.dr sci med Ana Mitrović, načelnik Operativnog odeljenja GAK "Narodni front".
Ona dodaje da od 13. godine, sa prvom menstruacijom, do 50. godine, kada otprilike na našem tlu izostaje poslednja menstruacija, žene mesečno gube normalnu količinu krvi (oko 30 mililitara). Međutim, svaka treća-četvrta žena ima problem sa učestalom, produženom ili obilnom menstruacijom, ili komplikacijama nekih oboljenja, najčešće mioma kada se gubi količina krvi veća od 30 mililitara.
Otuda, ukoliko kroz pravilnu ishranu i suplementaciju ne nadomestimo taj deficit gvožđa, kroz određeni vremenski period pojaviće se neki od simptoma deficita gvožđa, koji se vezuju za početne znake anemije: vrtoglavice, zamor, premor, nedostatak koncentracije, slabije pamćenje, uključujući i promenu kvaliteta kože i kose, kao i pucanje uglova usana.
Da bi usledilo poboljšanje opšteg stanja organizma, neophodna je terapijska doza gvožđa u trajanju od tri meseca, savetuje dr Mitrović i preporučuje preparat "Femibion gvožđe Ferrochel", jer se dobro podnosi i u potpunosti apsorbuje za razliku od ranijih preparata sa gvožđem, koji su izazivali digestivne tegobe i mučnine.
Ovaj preparat farmaceutske kompanije "Merck" je u obliku kapsula, kojih ima 30 u jednom pakovanju, dovoljnom za mesečnu upotrebu. Primenom se podižu koncentracije gvožđa, normalizuje se transport kiseonika, poboljšava se energetski bilans u organizmu, smanjuje se osećaj umora, pospanosti i iscrpljenosti što je vezano za stanja nedostatka gvožđa. Preparat je namenjen: ženama koje planiraju trudnoću, dojiljama, adolescentkinjama koje imaju obilna menstrualna krvarenja, ženama u menopauzi, ali i ženama i muškarcima koji su energetski dosta aktivni, podvlači Jelena Vukelić-Knežević iz ove farmaceutske kompanije.
Ašhen Ataljanc, naša poznata balerina kaže da je tokom trudnoće koristila neke ranije preparate gvožđa, koji nisu imali karakteristike ovog koji se na našem tržištu pojavio pre pola godine. Pošto sada ima mali problem sa nedostatkom gvožđa (što primećuje i po slabijoj koncentraciji, te oscilacijama u raspoloženju, kao i slabijem spavanju tokom noći zbog sedmomesečne bebe), Ašhen napominje da će ovaj preparat uključiti u svoju ishranu. Pritom, ona se drži devize da vam vaše telo najbolje govori šta mu treba, kao što vam i vaše dete govori isto, samo je potrebno da to oslušnete.