Karcinom jajnika nije lako otkriti. Jaljaju se nespecifični rani simptomi: nadutost, uvećanje obima trbuha, povećanje telesne težine, sitost nakon uzimanja malo hrane, problemi sa stolicom i mokrenjem. Tegobe kratko traju, počinju iznenada, posle kojih sledi operacija. Od ove opake bolesti godišnje oboli više od 250.000 žena, a umre oko 140.000 pripadnica lepšeg pola. Nažalost, to više nije bolest starijih žena, jer oboljevaju i sve mladje pacijentkinje.
Rak jajnika je po učestalosti deseti rak kod žena, a po smrtnosti je na petom mestu. U Sbiji oboli oko 900 novih pacijentkinja, dok približno 500 izgubi bitku sa tom bolešću rekao je profesor dr Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije na tribini Borba protiv raka jajnika, održanoj u toj zdravstvenoj ustanovi u organizaciji Udruženja za borbu protiv ove opake bolesti.
On je podsetio da odavno postoji ideja Udruženja onkoloških hirurga da se formira, najviše tri centra: 'U njima bi se zbrinjavale pacijentkinje, koje obole od raka jajnika kako se ne bi propustila prva operacija, pošto hiruško lečenje mora da bude adekvatno da bi došlo do izlečenja ili da bi omogućilo dodatnu terapiju', podvukao je prof.dr Džodić.
Osim toga, postoje i dokazi da žene koje oboljevaju od maligne bolesti dojke, mogu češće da obole od jajnika, te bi za njih bilo dobro ukoliko se uradi odstranjivanje jajovoda i jajnika istakao je dr Lazar Nejković iz GAK 'Narodni front'. Žene koje ne radjaju, uzimajući u obzir i devojke od 25-26.godina, sklonije su nastanku maligne bolesti, kao što će i one koje su ostajale trudne, ali su prekidale trudnoću, češće oboljevati.
Prema njegovim rečima, dokazano je da je talk sa rukavica jedan od faktora, koji može dovesti do pojave maligniteta jajnika. Takodje, svi procesi na jajnicima, povećavaju mogućnost za nastanak maligniteta, kao i procesi koji sprečavaju ovulaciju, jer ćelije koje se nalaze na površini jajnika urastaju u jajnik i u nekoj od deoba nastaje maligni proces.
-Vrlo je bitna adekvatna hirurgija, jer kada utvrdimo stadijum znamo i kako ćemo ga lečiti. Tragedija društva je što žene odlaze kod lekara tek kada imaju problem, te se retko registruje bolest a da nije u uznapredovalom stadijumu. Bolest, inače ima četiri stadijuma, od kojih su uznapredovali treći i četvrti. Petogodišnje preživljavanje u prvom stadijumu je oko 92, odnosno 96 odsto, zatim u drugom stadijumu 65 odsto, u trećem stadijumu 25-27 odsto, a u četvrtom 4-5 odsto podvukao je dr Nejković.
Zato se insistira da se bolest prepozna blagovremeno, ali načini da se to uradi nigde u svetu ne postoje. Drugim rečima, karcinom jajnika nije lako otkriti, jer se radi o 'tihom ubici'. Ne mogu se rutinski raditi ultrazvučni pregledi, ne može se besomučno odlaziti kod ginekologa svakih par meseci, nema adekvatne analize, kao što nema ni serumskog faktora u krvi kojim bi se dokazalo da je neko bolestan ili da će oboleti, rekao je dr Nejković.
-Ali, zato nam je tumor markera dobar parametar za procenu oboljenja, iako nije strogo specifičan budući da može da se odnosi na infekcije, gastrointestinalni trakt, oboljenja jetre ili pluća... Ipak, žene u reproduktivnoj fazi kod kojih je neko u porodici, već oboljevao od raka jajnika, trebalo bi da idu kod ginekologa na pregled jedanput godišnje, a one koje su završile sa reprodukcijom a genetski su predisponirane, neka se protektivno odluče za operaciju i otklanjanje potencijalnog problema, kao što je uradila glumica Andželina Džoli savetuje dr Nejković.
Prim. dr mr sc.med Suzana Vasović, direktor Odeljenja kliničke laboratorije Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije navela je da je lečenje raka jajnika multidisciplinarno. Nakon radikalne operacije, razmatraju se svi faktori rizika za ponovnu pojavu bolesti.
-Danas posedujemo moćne citostatike za lečenje ove bolesti, ali svaka nova pojava smanjuje osetljivost bolesti, čak i na te nove citostatike. Koliko je hirurg iskusan da, najčešće u poodmakloj fazi bolesti, odstrani sve što se može videti 'golim okom', direktno utiče na rezultate lečenja i ukupno preživljavanje rekla je dr Vasović.
Ona je dodala da je danas napravljen pomak otkrićem, takozvane biološke terapije, imajuću u vidu da postoji faktor koji dovodi do stvaranja novih krvnih sudova u tumoru. Kada se to spreči, onemogućava se njegovo dalje širenje i metastaziranje. Medjutim, problem je što se kod karcimoma jajnika javljaju nespecifični rani simptomi: nadutost, uvećanje obima trbuha, povećanje telesne težine, sitost nakon uzimanja malo hrane, problemi sa stolicom i mokrenjem.
-U Srbiji ima samo par centara u kojima rade vrsni hirurzi, koji znaju da urade potrebnu operaciju karcinoma jajnika, a nema dostupnih ni svih citostatskih lekova, o biološkoj terapiji i da se ne govori, koju bi inače uz hemioterapiju trebalo da primaju žene u Srbiji sa karcinom jajnika - poručila je dr Vasović.
Aneta Ćurčić, zdravstveni saradnik Odeljenja za obrazovanje i rehabilitaciju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije navela je da dijagnoza rak jajnika, navodi pacijentkinju na mišljenje da je smrt oko nje. Zato je tada potrebno da potraži podršku, jer izlečenje postoji.
-Važno je da pacijentkinja nauči da promeni životne navike. Cilj psihosocijalne onkologije je da se tim pacijentkinjama, pruži podrška da nastave da žive što je moguće kompletnijim i kvalitetnijim životom, što mi činimo putem individualnih i grupnih razgovora, kao i na seminarima. Naše Odeljenje ima multiprofesionalni tim koji čine psiholog, defektolog, socijalni radnik, fizioterapeut, nutricionista, a za one koji to žele, u posetu im može doći i - sveštenik.