Na ovogodišnjem sajmu naoružanja i vojne opreme u Beogradu "Partner 2004" pažnju inostranih vojnih sručnjaka, posebno onih iz mnogoljudnih azijskih zemalja, privukla je pokretna vojnička kuhinja, prvenstveno zbog njenih veoma dobrih tehničkih karakteristika, ali i zbog velikog dijapazona primenljivosti i u vojne i u civilne svrhe.
Popularni "vojnički kazan" izazvao je značajno interesovanje vojnih atašea, posebno onih iz mnogoljudnih zemalja Azije.
Priča o domaćem, popularnom "vojničkom kazanu" počela je pre nekolilo godina kada je tadašnja Vojska Jugoslavije pokušala da nabavi kuhinje u inostranstvu ali su one bile skupe, tražena akontacija velika, a dinamika isporuke spora.
Zato su stručnjaci Akcionarskog društva "Termovent" iz Brze Palanke krenuli u akciju i na osnovu projekta koji je verifikovao Vojnotehnočki institut za samo godinu dana izašla je nulta serija.
Kuhinja je projektovana prema savremenim standardima usvojenim u razvijenim zemljama i zadovoljava stroge uslove kada je reč o primenjenim tehnologijama i materijalima koji dolaze u neposredan dodir sa namirnicama.
Zahvaljujući dvostrukim zidovima kazana vojnički pasulj više neće moći da zagori, čak i ako se kuvari regruti "trudili" da mu daju taj "standardni" šmek. Promrzla vojska, koja se rado grejala uz stari kazan i rizik da se gadno opeče, zahvaljujući termoizolaciji, na ovaj kazan može i da se nasloni.
U nekoliko posebnih delova pokretne kujne istovremeno može da se spremi kompletan ručak (na primer skuva supa, izdinsta meso, ispeče krompir i spreme krofne) za 100 ljudi i to sve za samo dva sata. U kombinaciji je još 30 jela. Vojnički pasulj ("klot" ili sa slaninicom) za 500 osoba može da se krčka čak i kada kuhinja putuje okačena sajlom o helikopter.
Zapremina kazana je 200 litara, a kazančeta za zapršku - 20 litara.
Gotovo jelo se više ne presipa kutlačama iz kazana u manjerke (termose), već se u njih istače kroz slavine!
Kuhinja je veoma ekonomična jer troši 25 kilograma čvrstog goriva ili 4 litara tečnog goriva na sat. Zahvaljujući novom tehničkom rešenju, ložištu je trostruko produžen vek eksploatacije.
Ni ekološki momenat nije zanemaren, pa je pored novog ložišta i efikasno rešenje dimnjaka (koji se sklapa kada kuhinja nije u upotrebi) doprinelo da je emisija štetnih gasova na donjoj granici dozvoljenog.
Pre no što je stigla do Vojske kuhinja je sedam meseci bila na ispitivanju u ekstremnim uslovima u Tehničkom opitnom centru.
Smrzavali su je na -30 stepeni i pekli na + 50 stepeni, vukli je 3.000 kilometara po bespuću i ložili neprekidno 300 sati. I za vreme "mučenja" u njoj se uvek nešto krčkalo.
Ukoliko vojnici Srbije i Cren Gore krenu u mirovne misije po svetu bar za hranu neće morati da brinu.
Konstruktori napominju da kujna "govori" četiri jezika (peče, kuva, dinsta i prži), a kao gorivo koristi sve što može da gori - u čvrstom, tečnom i gasovitom stanju.
Pogodna je za korišćenje i u slučaju elementarnih i drugih katastrofa, masovnih pokreta stanovništva usled ratnih dejstava ali i velikih sportskih i kulturnih manifestacija.
U prozivodnji pojednih delova i sklopova pokretne kuhinje učestvuje nekoliko domaćih preduzeća.
Košta koliko i jedan prosečan automobil.
Jedan o prvih ozbiljnih mušterija na Sajmu bio je iz civilne branše - promućuni ugostitelj iz Guče, koji je najavio da će na ovogodišnjem Saboru trubača razbiti konkurenciju, nudeći istovremeno četiri jela.