Srpska saobraćajna policija, će pored uobičajne kontrole alkoholisanosti vozača, zahvaljujući najsavremenijem uredjaju, "droga test" nemačkog proizvodžača "Dreger" uskoro na drumovima kontrolisati i da li su vozači pod dejstvom kanabisa, kokaina, ekstazija, amfetamina, opijata...
Zahvaljujući uredjaju "drogatest" patrola saobraćajne policije, na licu mesta će, na veoma jednostavan način, analizom pljuvačke testirati vozača za koga posumnja da je vozio pod dejstvom jedne od pet najčešćih droga i dobiti rezultat čija je pouzdanost veća od 90 odsto.
Primena novog uredjaja, čije je testiranje kod nas pri kraju, u skladu sa postojećim Zakonom o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima čiji član 163. zabranjuje vozaču da i pod dejstvom opojnih droga upravlja vozilom.
Stataistika pokazuje da je u zemljama Zapadne Evrope veći procenat vozača koji sedaju za volan pod dejstvom droge nego pod uticajem alkohola, zbog čega je i na njihovom putevima počelo intenzivno korišćenje aparata "drogatest".
Godišnje u zemljama Evropske zajednice pogine 43.000 ljudi, 1,3 miliona bude povredjeno, a šteta se procenjuje na 70 milijardi evra.
Do sada su se kod nas testiranja vozača, za koje saobraćajna patrola posumnja da su drogirani, obavljala u zdravstvenim ustanovama što je iziskivalo i dosta vremena, a bilo je i skupo. Sa ovim aparatom, na licu mesta, za samo petnaestak minuta dobija se na ekranu pouzdan rezultat, a preko minijaturnog štampača i trajni pisani dokaz koji ne bledi.
Za vožnju pod uticajem droge zaprećene iste kazne kao i za vožnju u pijanom stanju - od novčanih, zatvorskih do privremenog oduzimanja dozvole, a Nacrt novog zakona predvidja znatno oštrije kazne za te prekršaje.
Cena testa je oko 15 evra, a testiranje, u slučaju da rezultat bude pozitivan, kao i kaznu, plaća vozač.
Planirano je da svaki sekretarijat u Srbiji ima po jedan "drogatest" dok bi Beograd pokrivalo 4-5 takvih aparata.
Uredjaj radi na bazi analize pljuvačke uzete od vozača na licu mesta, a daje rezultate koji su skoro istovetni sa rezultatima dobijenim analizom krvi koja se radi u zdravstvenim ustanovama.
"Drogatest" se sastoji od analizatora, štampača, tastature i kasete sa kolektorom (plastični štapić - skupljač) na čijem vrhu se nalazi prsten od presovane celuloze. Posle uzimanja brisa iz usta, kolektor se ubacuje u kasetu u kojoj se razvija test - traka.
Razvijena traka sa kasetom stavlja se u analizator koji posle destak minuta, na ekranu pokazuje rezultate. Na ekran je moguće uneti i odredjene podatke o ispitanku i rukovaocu ispitivanja.
Uredjaj je težak osam kilograma i košta oko 7.000 evra.
Zahvaljujući jednostavnom rukovanju i pouzdanim rezultatima uredjaj je pogodan za korišćenje i pri testiranju kandidata za prijem na odgovorne dužnosti (policija, vojska, radnici obezbedjenja) kao i pri kriminalističkim uvidjajima.