Danas, 31. januara 2018. godine na nebu će se istovremeno dogoditi tri velike lunarne pojave - super Mesec, plavi Mesec i potpuno pomračenje Meseca u kome će on dobiti prvo narandžastu, a potom i crvenu boju, zbog čega se ta pojava zove "krvavi Mesec". Imaćemo, dakle, Mesećev triplet - "Super plavi krvavi Mesec".
Pored toga, Mesečevo današnje kretanje posebno je i zbog toga što je to treći put zaredom da u svojoj orbiiti oko Zemlje prolazi kroz tačku u kojoj joj je najbliži, odnosno treći put zaredom pun Mesec postaje "super Mesec". Prethodni su bili 3. decembra proćle i 1. januara ove godine.
"Super plavi krvavi Mesec" poslednji put dogodio se 30. decembra 1982. i tada je taj lunarni spektakl bio vidljiv u Evropi, Africi i zapadnoj Aziji.
Ove godine mi nećemo imatu sreću da gledamo prolazak Meseca kroz Zemljinu senku, koji će trajati sat i 16 minuta, jer će Evropa u tom vremenu biti okrenuta ka Suncu. Umesto praćenja uživo, pogledajte kako to izgleda na video prezentaciji koju je priredila NASA:
Ovogodišnji Mesečev triplet moći će da gledaju ljudi u Severnoj Americi, Aziji, na Bliskom istoku, u Rusiji i Australiji, a mi ćemo moći samo da vidimo kako Mesec sutra uveče izgleda veće i kako menja boju u crvenkastu.
Supermesec je dogadjaj u kome je Mesec najbliži Zemlji u svojoj orbiti. Ta tačka kroz koju Mesec danas prolazi zove se perigej i u njenoj blizini Zemljin pratilac izgleda 14 odsto veći i 30 odsto sjajniji. Ovo optičko povećanje Meseca možemo relativno često da vidimo, ali se ono retko dogadja u istom trenutku sa totalnim pomračenjem Meseca, a još redje sa Plavim Mesecom.
Plavi Mesec je naziv za slučaj kada u istom kalendarskom mesecu imamo dva puta pun Mesec, odnosno kada Zemljin satelit dva puta dostigne svoju punu i potpunu osvetljenost Sunčevim zracima.
Krvavi Mesec je naziv za pojavu promene boje koja se vidi na Mesecu zbog njegovog prolaska kroz Zemljinu polusenku. U polusenci Sunce samo jednim svojim delom obasjava Mesec, pa je zato na njegovoj površini suton, a mi je vidimo slično onome kada nebo pocrveni pri zalasku Sunca. Još jači efekat crvenika Mesec dobija zato što sunčevi zraci koji ga obasjavaju prolaze kroz Zemljinu atmosferu koja ih filtrira tako što zadržava plave nijanse, a propušta crvene. Njena zagadjenost toj crvenoj boji daje tamniji ton, pa ona na Mesecu izgleda kao krv.