Kad se uči najvažnije je koncentrisati se na zadati problem
Miloš Grubor, student četvrte godine osnovnih studija Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu osvojio je zlatnu medalju na 13. međunarodnoj olimpijadi iz mikroelektronike koja je krajem oktobra održana u Jermeniji. Takmičari su rešavali problemske zadatke - projektovanje i testiranje digitalnih, analognih i miksed-signal integrisanih kola, poluprovodničke komponente i matematički i algoritamski problem koji se javlja u softverima za dizajn hardvera.
Miloš, koji ima prosečnu ocenu tokom studija 9,90, rekao je za portal www.ZNANjE.rs i elektronske novine Avangarda.rs da je oko 80 odsto znanja koje su učesnici ovog takmičenja trebalo da pokažu saznao slušajući kurseve, a što se tiče preostale petine, “nije birao predmete koje se traže poput fizičke elektronike ili tek treba da se uče na nekom od fakultetskih predmeta, jer je ovo takmičenje namenjeno i za studente doktorskih studija”.
“Celo moje dosadašnje studiranje je bila priprema, jer su se oblasti iz kojih smo trebali da pokažemo znanje na takmičenju bile iz predmeta koje sam dosad imao počev od prve godine fakulteta. Za takmičenje sam krenuo intenzivno da se spremam mesec dana pred njegov početak, rešavajući zadatke sa prethodnih olimpijada, ali i obnavljajući znanja iz oblasti koje sam zaboravio”, kaže Miloš.
Dodaje da u prethodnih dvadesetak dana koliko je proteklo od olimpijskog zlata nije dobio bilo kakvu ponude za master studije u inostranstvu, dodajući da se za master studije, koje mu sleduje za dve godine, “treba prijaviti a već i sama prijava je mukotrpan i iscrpljujući proces”.
Pitali smo za odliv mozgova iz naše zemlje, na šta je Miloš odgovorio da mu je poznato da država Srbija radi na tome da plaća školovanje najboljim studentima u inostranstvu i da dodeljuje stipendije, pri čemu se potpisuje ugovor da će stipendista posle školovanja određeni vremenski period raditi u zemlji, ali i dodaje da to, ipak, nije dovoljno.
“Treba da se obezbedi radno mesto koje će stručnjaka da ispuni na profesionalnom nivou i da njegov rad nečemu služi, da se oseća da svojim radom doprinosi poboljšanju u državi, da je cenjen. Nije sve u parama”, rekao je Miloš.
On je kao učenik završnog razreda beogradske Matematičke gimnazije osvojio visoko mesto na međunarodnom Olimpijadi iz hemije, ali i pored toga, opredio se za elektrotehniku, pošto se na tom fakultetu više nego na hemijskom izučavaju matematičke discipline.
Upitan kako se postiže prosek 9,90 na prestižnom Elektrotehničkom fakultetu, koliko je to sati učenja svakodnevno kazao je: “Nije bitno vreme koje se uloži, već da se ono vreme efikasno iskoristi. Tako da neko ko uči pet sati dnevno, ali ne radi to kako treba, može manje da nauči od osobe koja se 15 minuta koncentriše na ono što je zadato i shvati više od one osobe koja samo čita i sedi nad knjigom”.
“Moje interesovanje za matematiku počinje od prva četiri razreda osnovne škole u Batajnici kada nas je učiteljica koja nas je pripremala za takmičenja pokazala kako kroz logiku stvari postaju mnogo jednostavnije i shvatljivije”, rekao je podsećajući na početak puta kojim ide ovaj mladi, sada je već jasno - uspešni čovek.