"U utorak uveče užarena masa preletela je nebo nad Beogradom! Stanovnici prestonice bili su uznemireni slikom koju vide. Užarena masa je, prema rečima svedoka, bila oblika dijamanta To se dogodilo juče oko 20 sati. Na društvenim mreža su odmah osvanuli brojni komentari, Beograđani su uglavnom bili zabrinuti, postavljajući pitanja da li se radi o nekom nebeskom telu ili čak NLO-u", piše Info.magazine.site, bez ikakvog daljeg komentara ili objašnjenja, ali su objavili pomalo nejasnu sliku te "užarene mase" i tako dali svoj doprinos strahu i panici čak i onima koji nisu tu pojavu ni primetili.
Sticajem okolnosti bio sam očevidac te "užarene mase" koja nadleće Beograd. Reč je o najobičnijem "vatrenom balonu" ili "nebeskoj sveći", kako se još stručno zove ovaj kineski leteći lampion, koji je zahvaljujući čestoj pojavi u filmskoj industriji postao simbol nade i romantike i prilično tražen artikal u vreme raznih zabava i proslava.
Pravljeni su od pirinčane hartije i bambusove trske, a lete tako što se ispod kupole od papira zapali vatra koja zagreva vazduh u kupoli i tako ga diže u visine. U vreme hladnih zimskih dana bolje, više i duže lete, jer je razlika u težini toplog vazduha u kupoli i hladnog oko nje tada veća, pa je i potisak koji ga diže u visine - jači. Zbog male težine u odnosu na dimenzije, vetar ga lako nosi, poput dečjeg zmaja.
Istorijski, tačnije prema legendi, veliki kineski strateg i general Liang koristio je „nebeske sveće“ kao vojnu signalizaciju, a tek u 13. veku, za vreme vladavine dinastije Juan, ovi svetleći baloni počeli su da se upotrebljavaju i u civilne svrhe, odnosno za zabavu i to najčešće na festivalima. Uz njihovo puštanje u let bilo je obavezno i da se zamisli želja.
Danas se najviše upotrebljavanju za kinesku Novu godinu, ali su očigledno našli primenu i kod naših dočeka. Izvan Kine, najviše su primetni na Tajvanu gde se svake godine organizuje veliki festival posvećen isključivo svetlećim lampionima. U toj zemlji postoji verovanje da kada neko ima problem treba da pusti taj lampion i sve brige će s njim odlepršati u vazduh.
Veliku popularnost, ovi leteći lampioni imaju i u Rusiji, Portugaliji i u Iranu. Za razliku od njih, zbog postojanja velike opasnosti od požara, ali i zbog ometanja avio saobraćaja, upotreba letećih lampiona kažnjiva je po zakonima u Brazilu, Argentini, Čileu, Holandiji, Austriji, Nemačkoj, Španiji, Vijetnamu, pa čak i u nekim delovima Kine.