Поводом седам деценија од постојања галерије „Сава Шумановић“ у Шиду, у Дому Војске Србије, отворена је изложба платна и личних документа једног од највећих српских и југословенских сликара.
Посетиоцима је стављено на увид 30-так слика, део мобилијара атељеа, као и лична документа и фотографије великог уметника.
Изложена су платна ”Модел у атељеу” (1939), “Три девојчице у игри” (1941) , “Позирање”(1940), “Портрет девојчице са плавом машном” (1939, као и Аутопортрет.
Према речима организатора изложбе, поставка има за циљ да посетиоце кроз поставку, позове у Шид, да се упознају делом значајне културне баштине тог сремског градића.
Шумановић је рођен 22. јануара 1896. у Винковцима, а 1914. је у Загребу уписао Вишу школу за умјетност и обрт. Школу завршава са најбољим оценама 1918 и почиње да јавно излаже своја дела.
Поред сликарства, бавио се илустрацијом, графиком и сценографијом.
Најпознатија дела су „Доручак на трави“, а за само седам дана насликао је чувену слику „Пијана лађа“.
У Паризу је боравио пар пута где су настале значајне слике „Луксембуршки парк“, „Црвени ћилим“, „Мост на Сени“.
По повратку у Шид, 1930, слика локалне пејзаже и актове. Три године ради на циклусу великих платана „Шиђанке“, а касније на циклусу „Берачице“, посвећеном берби грожђа.
Трагична судбина стигла је Саву као и хиљаде Срба који су се затекли на територије тадашње злогласне Независне Државе Хрватске.
На Велику Госпојину, 28. августа 1942. године, Саву су, заједно са још 150 Срба из Шида, ухапсиле усташе и одвеле у Сремску Митровицу. Сви су после мучења стрељани, вероватно 30. августа, после чега су сахрањени у заједничку масовну гробницу.
За време Другог светског рата Шид улази у састав НДХ и ћирилица је забрањено писмо, па се Сава из протеста не потписује већ само означава годину настанка слике.
Галерија је настала несебичним поклоном сликареве мајке Персиде Шумановић која је 1952. године општини Шид подарила породичну кућу и 417 уметничких дела сина јединца.
У част великог уметника установљена је сликарска награда Сава Шумановић.