Јапански астроном снимио тренутак удара метеорита у Месец
Јапански астроном успео је да сними удар метеорита у Месец, што је изазвало кратак блесак на ноћној страни нашег пратиоца.
Даичи Фуџи, кустос Градског музеја Хирацука, снимио је овај удар метеорита помоћу камера постављених за праћење Месеца.
Удар се догодио 23. фебруара у 20.14 по јапанском времену (11.14 ГМТ). Чини се да је метеорит ударио у близини кратера названог по немачком астроному Лудвигу Иделеру, северозападно од кратера Питискус (такође названом по немачком математичару и астроному Бартоломеју Питискусу), наводи Фуџи.
Метеори путују у просеку брзином од око 48.280 километара на сат или 13,4 километра у секунди. Њихови удари при великим брзинама стварају интензивну топлоту и остављају кратере, а приликом удара производе снажан блесак. Удари метеорита у Месец могу да се виде са Земље, ако су довољно велики и ако се догоде током лунарне ноћи на страни окренутој према нашој планети.
Новостворени кратер би могао имати око десетак метара у пречнику што би могао да потврди Насин лунарни орбитер или индијска сонда „Чандријан 2“, сматра Фуџи.
Метеори се готово свакодневно сударају са Земљом, међутим велика већина у потпуности изгори у контакту са атмосфером. Пошто Месец има само веома слабу егзосферу, метеори стижу до његове површине стварајући кратере.