U okviru obeležavanja 600 godina od prvog proglašenja Beograda za srpsku prestonicu 17. aprila u 19.00 sati u Barutani na Kalemegdanu biće predstavljen projekat INTERAKTIVNI BEOGRAD XV VEKA koji predstavlja najsavremeniju trodimenzionalnu projekciju sa interaktivnim učešćem posetioca:
ŠTA JE INTERAKTIVNI BEOGRAD XV VEKA?
Interaktivni Beograd nastao je kao rezultata projekta tokom kojeg je napravljen (kompjuterski) program koji omogućava posmatraču da se iz prvog lica prošeta Beogradom XV veka. Korišćenjem posebnih 3D naočara i specijalnom tehnologijom projekcije, posmatraču se na platnu dočarava i treća dimenzija, čime se ulazi u Beograd kakav je izgledao pre 600 godina.
Ovakav oblik prezentacije istorije menja sva dosadašnja pravila. Potiskujući druge vidove komunikacije, posmatrač se stavlja u ulogu aktivnog učesnika, menjajuči sve njegove dosadašnje percepcije prošlosti. Na ovaj način istorija postaje interaktivna sadašnjost! Pred posmatračem se otvara jedan novi svet koji će ga ne samo zainteresovati već i edukovati. Uz računarsku tehnologiju najnovije generacije istorija dobija svojevrsnu instant formu što je naročito značajno ukoliko želimo da je približimo što većem broju konzumenata. Posmatrač više ne mora da zamišlja i interpretira prošlost, on sada može aktivno da je proživljava i istražuje.
Posmatrač će imati priliku da klikom na željeni deo tvrđave ili grada dobije podatke i opis elemenata koji ga intersuju. On postaje direktno uključen u svoju avanturu proučavanja prošlosti.
Rekonstrukcija Beograda iz doba despota Stefana Lazarevića urađena je uz detaljna uputstva dr Marka Popovića, zasnovana na njegovim dugogodišnjim arheološkim iskopavanjima Beogradske tvrđave. Rekonstrukcija je rađena do najsitnijih detalja. Specijalna pažnja posvećena je svakom kamenu, drvenoj gredi, krovnoj konstrukciji, vegetaciji, teksturama svakog objekta i ambijentu drevnog Beograda.
Prezentacija u Barutani namenjena je demonstraciji nove 3D tehnologije i upoznavanje široke publike sa mogućnostima modernih kompjutera u rekonstrukcijama prošlosti na primeru rekonstrukcije despotovog Beograda iz XV veka.
KARAKTERISTIKE INTERAKTIVNOG BEOGRADA
- Važno je napomenuti da se ne radi o animaciji već o interaktivnoj prezentaciji.
- Ovaj projekat zasnovan je na pozitivnim iskustvima digitalne dokumentacije u Vinči i predtavlja novu formu stručne naučne dokumentacije
- Verna i detaljna rekonstrukcija.
- Najsavremenije interaktivno okruženje
- Stereoskopska 3D projekcija (sa polarizacionim 3D naočarima)
- Specijalni 3D modeli tvrđave i grada optimizovani za projekcije u realnom vremenu
- Početak interaktivnog pristupa kulturi, arheologiji i istoriji.
- Virtuelna i interaktivna arheologija i muzeologija kao novi vid kulturne komunikacije.
- Visoki edukativni karakter.
- Osnova za buduću rekonstrukciju beogradse tvrđave.
TEHNOLOGIJA U UPOTREBI:
- Najnovije tehnologije izrade kompjuterskih igara primenjene na ovom projektu.
- Optimizovano 3D modeliranje prilagođeno real-time okruženju.
- OpenGL tehnologija za izvođenje u realnom vremenu.
- Realistično senčenje.
- DualHead stereo prikaz kroz nVidia Quadro FX3000 profesionalnu 3D karticu.
- Stereoskopska projekcija sa upotrebom polarizacionih naočara (tehnologija koja se koristi u malobrojnim novim IMAX bioskopima).
Koliko smo mi upoznati, ovo je prvi put u svetu da se ovakav projekat radi za potrebe kulture, arheologije i istorije. Do sada su uglavnom rađene 3D animacije i filmovi rekonstruisanih objekata, ali bez ubacivanja posetioca kao aktivnog učesnika. Ovakav novi vid virtuelne muzeologije otvara vrata našoj zemlji da postavi prve standarde ovakve nove forme, te započne pozitivni trend u ovoj novoj oblasti na svetskom nivou.