Iako crtači grafita svojim često maštovitim i veselim bojama i šarama ukrašavaju betonske ograde i zidove zgrada, ti ljudi u sebi nose nešto ružno, upozorava češki psiholog Regina Čalupova.
Ona je za policijsku stanicu Južna Bohemija uradila psihološku procenu mladih crtača grafita, uzrasta od 12 do 19 godina, koji su uhvaćeni na delu i optuženi za vandalizam. Njena analiza je pokazala većina tih crtača pati od poremećaja ponašanja.
"Te osobe ne poštuju društvena pravila i ne mogu da se kontrolišu, čak i kada njihovi postupci mogu da naškode drugima, što može da bude prolazna karakteristika, ali i pokazatelj nekog mentalnog poremećaja koji je u začetku", objasnila je Čalupova.
Potreba za samoizražavanjem i umetnička čežnja za lepotom nalaze se na dnu njene liste razloga zbog kojih tinejdžeri posežu za sprejevima i crtaju grafite na fasadama zgrada.
"Najjača motivacija koja ih nagoni na šaranje zidova nije obogaćivanje okoline umetničkim delima, već su njihovi porivi egoistične prirode. To je želja da ostave svoj pečat svuda", kazala je dr Čalupova.
Takva egoistična osećanja nagone neke crtače grafita da rizikuju živote da bi se popeli na neki krov i viseći sa njega ostavili svoj trag na nekoj zgradi.
Medjutim, na odluku mladog umetnika da na ovaj način krši zakon utiču i dosada, pobuna protiv autoriteta i želja za avanturom.
"Oni ne razmišljaju o tome da troškove za uklanjanje grafita moraju da snose vlasnici zgrada ili osiguravajuće kompanije, a to je upravo znak da se iza crtanja grafita krije preveliki ego" rekla je Čalupova u objašnjenju svoje ocene.