Rased San Andreas trenutno je poput bureta baruta koje bi moglo svakog trena da eksplodira, navode stručnjaci.
Ovo upozorenje dolazi nekoliko meseco nakon što je gradonačelnik Los Anđelesa Erik Garseti pogurao kroz gradsko veće zakon koji nalaže da se najosetljivije građevine grada što pre ojačaju kako bi mogle da izdrže snažne potrese.
Tek kada primetimo da nam se zaljuljao luster ili zveckaju čaše na polici, uplašimo se zemljotresa i zapitamo se šta se to desilo, gde i kako. A hiljade ljudi svakodnevno u svetu doživljava pojavu zemljotresa na mnogo katastrofalniji način.
Zemljina kora se svakodnevno pomera i sudara, ali su toga svesni samo oni koji žive u blizini tih dešavanja. Ako ste se dvadesetdrugog marta 2006. godine oko podneva zapitali zašto se opet trese ta Mionica, onda je ovo članak za vas.
Posle zemljotresa u Mionici 1998. i 1999. godine, Seizmološki Zavod Srbije objavio je dugogodišnja istraživanja koja su sprovedena u tom regionu (geološka, tektonska, geotehnička, seizmološka) koja su u velikoj meri pojasnila genezu ovih pojava. Ovaj tekst sadrži delove tih istraživanja, koja u velikoj meri odgovaraju na pitanje koje stoji u naslovu.