Cassini-Huygens misija počeo je svoje četverogodišnje putovanje oko Saturna u četvrtak, 1. srpnja, s ciljem da prouči taj planet i mnoge njegove mjesece koji su pod utjecajem njegove ogromne gravitacijske sile.
Svemirski brod proći će kroz otvor u Saturnovim slavnim prstenovima prije nego što dovoljno uspori svoj motor kako bi ušao u orbitu oko tog plinovitog diva. Sam ulazak letjelice u orbitu Saturna označilo je kraj sedmogodišnjeg putovanja letjelice kroz međuplanetarni prostor.
U pripremi da uđe u orbitu Saturna, sonda će pristupiti planetu odozdo te će proći kroz veliki otvor između "F prstena" i "G prstena". Prije prolazaka, Cassini će uputiti svoju visoku antenu prema pravcu putovanja. Četiri metra širok, čvrst disk zaštititi će svemirski brod i njegove nježne komponente od bilo kakvih čestica ostataka koje može susresti putem kroz prazninu. Kada se Cassini pojavi nad ravninom prstena, tada treba okrenuti svoj glavni motor prema smjeru kretanja i zapaliti ga za 96 minuta. Rezultirajući potisak će usporiti svemirski brod na brzinu od 640m/s, što je dovoljno da bude uhvaćen od gravitacije Saturna. Cassini je do sada na svom putu izvela četiri gravitacijska manevra koja su joj pomogla da pridje šestom planetu od našeg Sunca.
Svemirski brod će zatim ponovno proći ispod ravnine prstena, ponovo pomoću otvora između F i G prstena te će okrenuti svoju antenu prema Zemlji kako bi prenosila svoje nove podatke prema kontrolorima misije. Zbog goleme udaljenost Zemlje od Saturna, signalu koji je poslan sa sonde treba 84 minute da stigne na Zemlju.
Paljenje će dovesti Cassini u blizinu Saturnu koja se neće više ponoviti tijekom njenog četverogodišnjeg kruženja oko Saturna. Tijekom manevra, udaljenost sonde od Saturna će biti oko 18,000 km. Cassini će upotrijebiti svoju blizinu Saturu te će uzeti krupnu sliku planeta i njegovih prstenova. Svemirski brod će skupljati znanstvene podatke u trajanju od jednog sata dok se bude nalazila iznad ravnine prstenova. Znanstvenici će mjeriti snagu i smjer Saturnovog magnetskog polja.
Zbog blizine planetu, Cassini će moći da detaljnije prati određeni događaj na površini Saturna, kao na primer munje u atmosferi. U prosincu, svemirski brod će osloboditi sondu Huygenskoja će biti spuštena u najgušće mjesto u atmosferi Saturnovog mjeseca Titana.