Rusi veruju da će kosmički teleskop Habl (Hubble) do 2008. godine ili prestati da postoji ili će se njegov opseg predaje informacija znatno umanjiti, pa su odlučili da do te godine realizuju projekat pod nazivom Svetska kosmička opservatorija Ultraviolet koja će uz pomoć medjunarodnog satelita izučavati udaljene galaksije u ultraljubičastom dijapazonu spektra.
"Takva istraživanja omogućavaju otkrivanje sasvim novih prostranstava gde je moguće videti nepoznate planete", rekao je predstavnik Roskosmosa Jurij Nosenko i ujedno saopštio da je prvi poziv za saradnju upućen kolegama iz Kine, ali se poziv odnosi na sve zainteresovane zemlje.
U okviru tog projekta Kinezi, odnosno drugi učesnici projekta, mogli bi da na satelit prikače svoje aparature za prenošenje podataka ili sami odluče kako i u kom obimu će da učestvuju.
Teleskop Habl, kojim NASA vrši istraživanje, ruski stručnjak je ocnio kao nepouzdan, jer je na njemu često dolazilo do kvarova i da, osim toga, radi samo u bližem ultraljubičastom dijapazonu, što ne ispunjava sve zadatke istraživanja dalekih galaksija.
S druge strane, upravo zahvaljujući Hablu, istraživači NASA došli su do saznanja da planeta Pluton ima tri satelita, a ne jedan, kako se do sada verovalo.
Prema dosadašnjim otkrićima, deveta planeta Sunčevog sistema, koju su astronomi otkrili 1930. godine, imala je samo juedan satelit, nazvan Haron, koji je otkriven 1978. godine i koji je od Plutona udaljen 1.200 kilometara, ali je sada NASA saopštila da ona ima još dva satelita, privremeno nazvanih S/2005 P1 i S/2005 P2, koji od planete udaljeni izmedju 44.000 i 53. 000 kilometara.
Habl je te satelite otkrio 15. maja ove godine, a potvrda prvih otkrića usledila je samo tri dana kasnije, kada je obavljeno dodatno snimanje. Tom prilikom, kako je naveo istraživač Endrju Štef, prostranstvo oko Plutona je pomno istraženo i njegovom sistemu nisu zabeležena druga nebeska tela sa prečnikom većim od 16 kilometara.